Reklam Üst

SMA Nedir Devlet SGK Karşılıyor mu

SMA ilaçlarını SGK karşılıyor mu? SMA ilacı ile ilgili detay Haberleri

Gen terapisi tedavisi nasıl? SMA ilaçları SGK karşılıyor mu?
SMA Nedir Devlet SGK Karşılıyor mu
SMA hastalarına ilişkin Resmi Gazete bilgiler yer aldı. SMA ilaçlarının SGK tarafından karşılanacağı müjdesi geçen yıllarda verilmişti. SMA hastalarıyla ilgili yeni bilgiler geldikçe hastalık da araştırılıyor. Peki ama SMA nedir? Gen terapisi tedavisi nasıl? SMA ilaçları SGK karşılıyor mu?

Son dakika: SMA ilaçlarını SGK karşılıyor mu? SMA ilacı ile ilgili detaylar Resmi Gazete'de!

SMA nedir? Gen terapisi tedavisi nasıl? SMA ilaçları SGK karşılıyor mu? soruları gündem oldu. Resmi Gazete'de SMA hastalığına ilişkin ifadeler yer aldı.  'SMA nedir? Gen terapisi tedavisi nasıl? SMA ilaçları SGK karşılıyor mu? İlaçlar ne zaman?' sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. 

SMA ilaçları SGK karşılıyor mu? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " SMA hastalarına ilaçlarının tüm tiplerini geri ödeme listesine dahil ettik. Karar alındı yakında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu tip ilaçların ülkemizde yapılması asıl önceliğimizdir. İlaç sanayiini milli güvenliğimizin en önemli unsurlarından biri olarak görüyoruz. Geri ödeme kararının SMA hastalarına ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum." açıklamasını yapmıştı.  
SMA hastalarının ilaçları SGK tarafından karşılanmaktadır. Konuyla ilgili SGK'dan yapılan açıklamada ise "SMA hastalarımızın tedavisinde kullanılan SUT’a tabi ilaçların erişimi ile ilgili konu çözüme kavuşmuştur." ifadeleri kullanıldı.

Resmi Gazete'de yayınlandı

SMA Tip-1, Tip-2 ve Tip-3 hastalarının ilaç giderlerinin SGK tarafından karşılanması için aranan kriterlere ilişkin tebliğ Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Mükerrer sayısında yayımlanan tebliğde genetik, sitogenetik ve moleküler tetkiklere ilişkin düzenlemeler de bulundu. Düzenlemelere göre, SMA Tip-1 hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, çocuk nörolojisi uzman hekiminin yer aldığı ilk 4 uygulama için 3 ay süreli, sonraki uygulamalar için 4 ay süreli SGK tarafından tayin edilen üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında düzenlenen sağlık kurulu raporuna dayanarak Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu" tarafından verilecek "İlaç Kullanım Onayı" ile SGK'nin belirleyeceği üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında çocuk nörolojisi uzman hekimi tarafından her bir uygulama için ayrı ayrı reçete edilecek.
İlaç Kullanım Onayı ilk 4 uygulama için tek seferde ve sonraki her bir uygulama için ise ayrı ayrı verilmesi halinde SGK tarafından ödenecek.

Gen tedavisi nedir?

SMA hastalığındaki gen tedavisi basit ama zor bir yönteme dayanır. Zolgensma’nın bileşeni milyarlarca virüs içerir. Bunlar zararsız virüslerdir.

Bu virüslerin kendi DNA’sı çıkartılmıştır ve yerlerine SMN1 geninin DNA dizisi yüklenmiştir (Buna transgen denir). SMN1 geni, SMA hastalarında eksik olan gendir.
Özetle, virüs hastada olmayan SMN1 geninin hastaya aktarılmasına yarar.--
---
akblog.net


--------------------------------------------------------------------
Haberin Merkezi

Yorum Yap

Tasarım Akblog.NET

Daha yeni Daha eski

Konu Üst Reklam

Konu Alt Reklam