Reklam Üst

Ev sahibine kötü, kiracıya iyi haber

Ev sahibine kötü, kiracıya iyi haber

Ev sahibine kötü, kiracıya iyi haber
Ev sahibine kötü, kiracıya iyi haber
Yeni Ekonomi Programı'ndan konutla ilgili iki önemli karar çıktı. Kira artış oranları ÜFE yerine TÜFE'ye bağlanacak, gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Böylece kiraya daha az zam yapılacak, kiracılar yılda bir kiraya yakın tasarruf edecek, konut ve arsa sahipleri ise daha yüksek vergi ödeyecek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nda konut sektörünü yakından ilgilendiren iki önemli karar çıktı. Habertürk'ten Naime Sert'in haberine göre kiralar üretici fiyatları (ÜFE) yerine tüketici fiyatlarına (TÜFE) göre belirlenecek. Böylece kiralar daha düşük oranda artacak.

YEP'te "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir." maddesi yer aldı. Bu madde kiracilar için iyi haber anlamına geliyor.

FARK BİR KİRAYA YAKIN

Kira artışları 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirleniyor. Kira zammı ÜFE yerine TÜFE'ye bağlandığında bin TL kira ödeyen kiracı ayda 62 TL daha az ödeyecek.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre ağustos ayında 12 aylık ÜFE yüzde 18,78, TÜFE yüzde 12,61 oldu. İki oranın arasındaki fark yılda bir kiraya yaklaşıyor. Aylık kirası 1000 TL olanlar için aradaki yıllık fark 744 TL'yi, 2000 TL olanlarda ise 1488 TL'yi buluyor.

VERGİ ARTACAK

Kurulacak taşınmaz değerleme sistemiyle gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu da konut ve arsa sahiplerinin daha yüksek vergi ödemesi anlamına geliyor.

Yorum Yap

Tasarım Akblog.NET

Daha yeni Daha eski

Konu Üst Reklam

Konu Alt Reklam