Reklam Üst

CHP’li Avcılar Belediyesi'nde büyük skandal

CHP’li Avcılar Belediyesi'nde büyük skandal

CHP’li Avcılar Belediyesi'nde büyük skandal
CHP’li Avcılar Belediyesi'nde büyük skandal
Borç batağındaki CHP’li Avcılar Belediyesi, para bulabilmek için sıra dışı bir yönteme başvurdu. Baz istasyonlarının kablolarını kesen belediye, GSM şirketlerine kira şantajı yaptı.
CHP'nin rantçı belediyesi Avcılar, Türkiye'nin en büyük 3 operatörün baz istasyonlarındaki kabloları keserek tahribatta bulundu. İlçede bulunan 435 bin vatandaşın iletişim özgürlüğüne müdahale eden belediyenin, bu akıl almaz tutumunun arkasında ise 'rant' olduğu ortaya çıktı. GSM operatörlerinin kurdukları baz istasyonları karşılığında ödedikleri ruhsat veya kira ücretlerine göz diken CHP'li Avcılar Belediyesi, 3 operatöre 'benim gösterdiğim yerde baz istasyonu kuracaksın ve ücretini ödeyeceksin' direktifi verdi. İletişim ağının geniş tutulması adına belediyenin direktifini doğru bulmayan ve ilçede başka bölgelere de baz istasyon kuran operatörlerin istasyonları, belediye ekiplerince saldırıya uğradı. Kabloları kesilen ve tahrip edilen baz istasyonları nedeniyle ilçede uzun süre iletişim kesildi.

BAŞKAN TELEFONLARA ÇIKMADI

Bir GSM operatörünün 20 ila 40 bin kira arasında ödediği baz istasyonu kirasına göz diken belediye, operatörlerden astronomik rakamlarda ruhsat parası istediği belirtildi. 200 bin liraları bulan ücretlerin olduğu ifade edilirken, ilçede 400'ü bulan baz istasyonu dikkate alındığında rantın 80 milyonları bulduğu söylenildi. Ulaşmaya çalıştığımız Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ise telefonlara çıkmadı. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone yaptıkları ortak açıklamada yapılan müdahalenin altında rant olduğunu açıkça dile getirdiler. 3 şirket gerekli hukuki işlemlerin başlatıldığını da belirterek, bölgede yaşanan kesintinin yaşanan olaylardan kaynaklandığını belirtileri.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Avcılar Belediyesi'nden de çelişki dolu bir açıklama geldi. Operatörlere direkt saldırarak kablolarını kesen belediye, 'hukuk sürecimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı. Yapılan açıklama ise şöyle: "Anayasa Mahkemesinin 22 - 09 - 2010 gün ve 201091 sayılı kararı ile 30 Aralık 2010 gün ve 27801 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının İmar Mevzuatı'na tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların (yani Belediyemizin) denetim yetkisinin Danıştay'ca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı imar kanununun 31,32. 42 ve 41 maddelerinde İmar Yönetmeliğinin 9. Maddesi şartlarına aykırı yapılan yapılar bir (1) ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup, ruhsata bağlanmaması halinde Belediye Encümenince 3194 sayılı İmar Kanununun 32. Maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerek mektedir. Ayrıca Danıştay 14. Dairesinin 2016/ 10138 Esas ve 08/11/2016 Tarihli kararı da bu yöndedir. Hizmet ve hukuki süreç devam etmektedir. Değerli hemşerilerimize saygı ile duyurulur"

"HERKES, HABERLEŞME HÜRRİYETİNE SAHİPTİR"

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone'dan kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifaler kullanıldı: "Son günlerde Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde yıllardır hizmet sunan, ilgili kamu kurumları tarafından sürekli denetlenen baz istasyonlarına yönelik Avcılar Belediyesi tarafından yapılan hukuksuz müdahaleler (baz istasyonlarının tahribi, kablolarının kesilmesi gibi yöntemlerle) sonucunda binlerce vatandaşımız internet, ses ve SMS hizmetlerini alamaz durumda bırakılmıştır. Anayasamızın 22. maddesinde "Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir" ibaresiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü ve bir kamu hizmeti niteliğindeki haberleşme hizmetini bazı rant hesapları uğruna engellemeye yönelik bu girişimlere karşı hukuki adımlar kararlılıkla atılmakta olup telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara mahal bırakılmaması adına Devletimizin ilgili tüm kurumlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. İrademiz dışında gelişen ve vatandaşlarımızı mağdur eden bu sorunun süratle çözülmesini umuyoruz."

Yorum Yap

Tasarım Akblog.NET

Daha yeni Daha eski

Konu Üst Reklam

Konu Alt Reklam